Bajkoterapia to jeden ze sposobów pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pomaga ona w przezwyciężeniu lęków związanych z różnymi sytuacjami.  

 W bajkach terapeutycznych wykorzystuje się odpowiednio dobrany tekst. Dzięki temu w psychice dziecka pojawia się pozytywne myślenie, dzieci zaczynają rozumieć swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny. Bajki terapeutyczne sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, ucząc się pewnych wzorów postępowania.Przekazy zawarte w bajkach pozwalają na zdobycie nowych umiejętności, umożliwiają zrozumienie nowej sytuacji i podpowiadają jak sobie z nią radzić. Zarówno dobrze kończąca się opowieść, jak i pozytywny bohater, z którym dziecko może się identyfikować, dają mu wiarę we własne umiejętności. Sytuacja, która w oczach dziecka była wcześniej beznadziejna, teraz może stać się możliwa do rozwiązania dzięki bohaterowi, który daje wzór jak nie poddawać się pomimo przeciwności. Dziecko jest w stanie radzić sobie z trudnościami takimi jak: poczucie niskiej wartości czy brakiem miłości. Dodatkowo bajkoterapia pełni rolę relaksacyjną i wyciszającą.

 

Stowarzyszenie UNICORN rozpoczeło akcję społeczną  „BAJKOTERAPIA W POLSCE…I NIE TYLKO”, która ma za zadanie promować bajkoterapię jako skuteczne narzędzie pracy z dziećmi, w szczególności dziećmi chorymi.

 

Polska Szkoła Sobotnia Edu Owls również wzieła udział w tej akcji.  

W czerwcu nasza koleżanka Dorota Kossubudzka przeczytała  dzieciom bajkę o „Przygodach Małego Jednorożca”. Nasi uczniowie słuchali bajki z zapartym tchem, dyskutowali i wyrażali swoje opinie, a na końcu wykonali przepiękne rysunki jednorożca.  Dzięki bajce dzieci mogły dowiedzieć sie co w życiu piękne, dobre i ważne. Cała akcja bardzo się wszystkim podobała, zarówno dzieci jak i nauczyciele świetnie się bawili. Z pewnością bajkoterapia zagości w naszej szkole na dłużej.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.