NASZE CIEKAWE LEKCJE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018


Lekcja języka polskiego w klasie III

13 stycznia 2018r.

 

Początek nowego roku to dobra okazja aby przypomnieć sobie poszczególne miesiące. Jak wiadomo nazwy miesięcy w języku polskim nie należą do najłatwiejszych stąd pomysł na niecodzienną formę zajęć. Uczniowie mieli za zadanie wymyślić piosenkę, rymowankę lub wierszyk z nazwą miesiąca kiedy się urodzili.

 

 

Nauczyciel: Dagmara Brodziak

Asystent: Aleksandra Szczepaniak

 


Lekcja języka polskiego w klasie IV

11 listopada 2017 r.

 

W ramach zadania domowego uczniowie klasy IV przygotowali bardzo ciekawe i barwne graficznie prace na temat Tatr i Podhala. Każdy z nich dumnie prezentował swój referat na środku sali oraz odpowiadał na zadawane przez pozostałych uczniów pytania. Uczniowie poznali najwyższy szczyt Tatr w Polsce i na Słowacji oraz dowiedzieli się, iż Zakopane to miasto leżące u podnóża Tatr; na Podhalu. Dowiedziele się także, że mieszkańcy gór to górale, posługujący się charakterystyczną dla danego rejonu gwarą, noszący kierpce i wytwarzający pyszne oscypki


Lekcja języka polskiego w klasie III

30 września 2017 r.

 

Czy warto uczęszczać do polskiej szkoły sobotniej? Co daje nam polska szkoła? Czy jest sens uczyć się języka polskiego mieszkając w UK?

 

Na te pytania odpowiadali uczniowie klasy trzeciej. Lekcje rozpoczęliśmy od czytanki, która wprowadziła nas w tę problematykę. Następnie była dyskusja, a jej owocem był wspólnie wykonany plakat, zachęcający inne polskie dzieci do uczęszczania do szkoły sobotniej. Na plakacie znalazły się także rysunki uczniów np. sowa – znak Edu Owls oraz polskie symbole – flaga, Warszawska Syrenka czy biały orzeł.

 

Odpowiedzi były przeróżne, począwszy od tak oczywistych jak to, że dzięki polskiej szkole można nauczyć się języka polskiego, poznać historię i geografię Polski, a także wiesz kiedy napisać „morze” a kiedy „może”, wiesz co to jest dz, dź, ch, sz, cz, poprzez aspekty społeczne jak poznanie nowych przyjaciół i przebywanie wśród innych polskich dzieci, kończąc na tym, że dzięki polskiej szkole stajesz się mądrzejszy!

 

Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że lubią sobotnie zajęcia! Cieszą się, że mogą brać udział w szkolnych przedstawieniach. Ponadto szkoła motywuje ich do czytania polskich książek i tworzenia pisemnych samodzielnych wypowiedzi. Dzięki Edu Owls nie mają problemów z porozumieniem się ze swoimi polskimi dziadkami, a będąc na wakacjach w Polsce miło spędzają czas ze swoimi rówieśnikami. Wakacyjne przyjaźnie nie giną, bo dzieci wymieniają się listami pisanymi w języku polskim.  Według uczniów jedynym minusem szkoły są prace domowe…

 

W trakcie tej lekcji uczniowie mogli rozwijać umiejętność pracy w grupie, dyskutowania,  formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych, a także wykorzystać swoje zdolności plastyczne.

 

Nauczyciel: Dagmara Brodziak

Lekcja języka polskiego w klasie II

 

10 Czerwca 2017

 

Lekcja języka polskiego z elementami geografii.

To była niezwykła podróż - wyruszyliśmy z Polski, a wzbiliśmy sie w kosmos!

Na lekcji z elementami geografii uczniowie popłynęli z nurtem Wisły by przypatrzeć sie wszystkim większym miastom na swej trasie.

 

Warszawa i Kraków już zostały zwiedzone, teraz przyszła pora na piernikowe miasto Toruń. Przeczytaliśmy legendy toruńskie by poznać tajemnicę powstawania najlepszych pierników na świecie. Poznaliśmy oczywiście sylwetkę sławnego, polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Uczniowie pilnie pracowali nad wykonaniem kolorowych projektów nt. Torunia i Ukladu

 

Słonecznego, by później zaprezentować je na forum.

W drugiej części zajęć dzieci mogły sie wykazać  kreatywnością i umiejętnościami językowymi kiedy tworzyły własne planety. Wśród najciekawszych znalazły się np. planeta disco, planeta telewizyjna, planeta złota, planeta włochata, planeta królicza czy planeta szachowa!

Nasza klasa zamieniła sie w odległa galaktykę!

Na koniec uczniowie wykonali własne lunety by podziwiać przez nie swoje planety niczym Wielki Polak - Mikołaj Kopernik!

 

 

 

Nauczyciel: Dorota Kossobudzka

 

 

Lekcja języka polskiego w klasie II

13 Maja 2017

 

Okazuje się, że zrobienie kanapki z dżemem może być naprawdę trudne!

Przekonali się o tym uczniowie klasy 2, którzy na zajęciach w Edu Owls ćwiczyli pisownię prostych instrukcji.

Na lekcji Pani Dorota poprosiła dzieci o napisanie dokładnego przepisu na zrobienie takiej kanapki. Następnie „zamieniła się” w Robota, który taką kanapkę miał wykonać wg.przygotowanych instrukcji. Sprawa okazała się dużo trudniejsza niż uczniowie przypuszczali. Robot wykonywał naprawdę zabawne czynności, a opisy dzieci musiały stać się coraz bardziej szczegółowe!

Smaczku tej lekcji dodawał fakt, że odbyła się na świeżym powietrzu. Języka polskiego możemy uczyć się wszędzie!

 

PS. Robot z niecierpliwością czeka na przepisy kulinarne napisane w domu ;-)

 

Nauczyciel: Dorota Kossobudzka

 

 

Lekcja języka polskiego w klasie II

13 Maja 2017

 

Jak samodzielnie stworzyć książkę pełną niepowtarzalnych ilustracji?

Jak w skrócie opowiedzieć bajkę o Królewnie Śnieżce?

Jaki mógłby być ciąg dalszy tej historii?

Na te pytania próbowały odpowiedzieć uczniowie klasy 2.

Na zajęciach wzbogacaliśmy nasze słownictwo opowiadając bajkę w największych szczegółach. Zamienialiśmy ją w zabawę i tworzyliśmy własne ksiązki.

Fantazjowaliśmy, tworzyliśmy, analizowaliśmy oraz ćwiczyliśmy czytanie.

Efekty tej lekcji były spektakularne, a dumni ze swoich dzieł uczniowie postanowili przeczytać książki najbliższym.

 

Brawo dzieciaki!

 

Nauczyciel: Dorota Kossobudzka

 

 

 

 

Lekcja języka polskiego w klasie V i VI

06 Maja 2017

 

Lekcja języka polskiego z elementami historii i wiedzy o społeczeństwie wcale nie musi być nudna dla współczesnej młodzieży. Dzisiaj w klasie piątej i szóstej rozmawialiśmy o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wyjaśniliśmy pojęcie konstytucja oraz okoliczności uchwalenia tego dokumentu w XVIII wieku. Zastanawialiśmy się dlaczego ta Konstytucja była tak znacząca dla ówczesnej Rzeczpospolitej. Następnie przenieśliśmy się do czasów współczesnych i na podstawie obecnie obowiązującej konstytucji z kwietnia 1997 roku, uczniowie poznali prawa i obowiązki polskiego obywatela. Młodzież, pracując wspólnie, miała za zadanie wypisanie na papierze podstawowych praw i obowiązków obywatela. Dzieci miały przed sobą tekst Rozdz. II Konstytucji Kwietniowej traktującego o wolności, prawach i obowiązkach człowieka i obywatela. Wszyscy chętnie brali udział w tym zadaniu, nikt nie potrzebował pomocy nauczyciela pomimo, że był to tak "poważny" tekst. Pisząc te prawa i obowiązki, uczniowie ćwiczyli ortografię języka polskiego, a przy okazji poznali nowe słowa jak ekstradycja, obywatel, zrzeszanie się itp.  Było wiele pytań dotyczących struktury państwa polskiego i jego funkcjonowania.

 

 

Wszyscy uczniowie stwierdzili, że lekcja bardzo im się podobała i chcieliby więcej takich zajęć!

 

Jestem bardzo dumna z moich dzieciaków

 

Nauczyciel: Dagmara Brodziak