Literatura dla Młodzieży


Książki można zamawiać wypełniając poniższy formularz kontaktowy, wpisując swoje imię i nazwisko oraz tytuł książki. Zamówioną w ten sposób książkę można odebrać jak również zwrócić w każdą sobotę w godz. 10.00 - 12.00.  

 

Wypożyczoną książkę należy zwrócić najdalej po 21 dniach.

Jednorazowo dopuszcza się wypożyczenie maksymalnie po jednej książce z każdego działu (literatura dla dzieci, młodzieży i dorosłych). 

 

Od osób, które nie są uczniami naszej szkoły pobieramy opłatę kaucyjną w wysokości £10.00, którą zwracamy po oddaniu wypożyczonej książki.

 

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

DYWIZJON 303 – Arkady Fiedler (PSS00183) 

 

"Dywizjon 303" to utwór, którego znaczenia dla polskiej literatury i historii nie sposób przecenić. Został napisany w 1940 roku, w ostatnich tygodniach Bitwy o Anglię, której jest poświęcony. Przedstawia sylwetki jednych z największych bohaterów II wojny światowej - polskich lotników z angielskiego Dywizjonu 303, którzy obronili Wielką Brytanię przed hitlerowską inwazją, udowadniając całemu światu, że armie Hitlera nie są niezwyciężone, że można je pokonać. Autor przedstawił tych młodych mężczyzn, oddając w pełni ich bohaterstwo, ale też nie idealizując - na kartach powieści pojawiają się zwykli ludzie, którzy bawią się, śmieją, kochają, boją się i pokonują swój strach. To dzięki temu utwór jest tak wciągający.

KŁAMCZUCHA- Małgorzata Musierowicz (PSS00182)

 

Aniela Kowalik nie była pięknością. Miała wszak dużo tego, co się nazywa urokiem osobistym.I ta właśnie Anielka przeżyła wielką miłość. Nad morzem, w swej rodzinnej Łebie, poznała chłopaka, który wprawdzie nie bardzo spodobał się ojcu Anielki, za to bardzo jej samej. To dla niego wybrała poznańską szkołę średnią, liceum poligraficzno księgarskie. I dla niego przyjechała do obcego prawie miasta.

NAJPIĘKNIEJSZE WIERSZE – Julian Tuwim (PSS00)

Miłość, radość, zachwyt, strach, bunt, mierzenie się ze sobą i ze światem – pięćdziesiąt skrzących emocjami wierszy wybranych spośród przebogatej twórczości mistrza słowa. Poezja Tuwima, zawsze aktualna i świeża, w zbiorze „Najpiękniejsze wiersze” zyskuje nowe znaczenia dzięki doskonałej oprawie graficznej.

POCZET WŁADCÓW POLSKI – Tomasz Biber, Maciej Leszczyski (PSS00071)
Poczet władców Polski to barwny, starannie przygotowany album przedstawiający 42 sylwetki naszych królów i książąt. Opatrzone interesującą ikonografią biogramy pozwalają poznać publiczne i prywatne życie władców. Podział książki na części i rozdziały oraz umieszczony na końcu indeks ułatwiają szybkie znalezienie potrzebnych informacji.  Tytuł idealny dla uczniów, którzy chcą przyswoić sobie wiedzę historyczną oraz dla nauczycieli przygotowujących ciekawe lekcje.

MARCO POLO Sandrine Mirza (PSS00099)

Mój ojciec postanowił, że wraz z Matteo uda się z powrotem do chana Kubilaja, i zaproponował i, abym im towarzyszył. Nie posiadałem się z radości. W wieku 17 lat miałem wreszcie wyruszyć na spotkanie wielkiej przygody! Weź udział w azjatyckich przygodach Marco Polo dzięki jego wspomnieniom zawartym w Opisaniu świata. Odkryj cywilizację mongolską i chińską. Poznaj dzieje wielkich odkrywców.

ALEKSANDER MACEDOŃSKI Marie-Therese Davidson (PSS00098)

Aleksander drżącym głosem szepcze do swego towarzysza: Popatrz, Hefajstionie! Nareszcie Azja! Oto jestem dziedzicem Achillesa i nowym herosem Greków!?. Weź udział w epopei młodego Aleksandra dzięki relacjom starożytnych historyków. Odkryj cywilizację grecką i perską. Poznaj podstawowe fakty z dziejów ludzkości.

JULIUSZ CEZAR Stephanie Morillon (PSS00097)

"Wercyngetoryks w swym najpiękniejszym rynsztunku bojowym wyjeżdża przez bramę miasta. Zatoczywszy krąg wokół Cezara, zeskakuje ze swego wierzchowca i rzuca broń do stóp zwycięscy..." Weź udział w podbojach Cezara w Europie i na Wschodzie dzięki relacjom starożytnych historyków. Odkryj cywilizację rzymską i galijską. Poznaj fakty z dziejów ludzkości.

Legendarny Kraków. Podania, legendy i opowieści Królewskiego Miasta - Bogusław Michalec (SWooo71)

Kraków swoją urodą i zabytkami mógłby obdzielić kilka miast. Są tu skarby sztuki i perły architektury, zapierające dech w piersiach widoki i słynna magia miasta. A od magii już tylko krok do legend… W książce znajduje się 15 tekstów legend, przy każdej zamieszczono współczesną informację związaną z miejscem, o którym opowiada legenda. W książce znajduje się również mapa starego Krakowa, która ułatwi zwiedzanie miasta. Malowane ilustracje oraz fotografie współczesnych fragmentów miasta są dodatkowym walorem zbioru.

CÓRKA CZAROWNIC - Terakowska Dorota (PSS00042)

Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin —tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzieciństwa po wiek dojrzały przez pięć Czarownic do trudnej sztuki uwolnienia kraju z rąk Najeźdźców i do rządzenia.

Będąc doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku, jest równocześnie niezwykle ambitnym utworem w swoim gatunku. Wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży.

WŁADCA LEWAWU - Terakowska Dorota (PSS00041)

Bartek jest zwykłym chłopcem. Urodził się w Krakowie. Minęło już dziewięć lat, odkąd jego rodzice zniknęli bez śladu. ... Czy na pewno? A jeśli wszystko jest na odwrót? W poszukiwaniu zaginionej mamy Bartek wielokrotnie przemierza stare miasto. Kolejna wyprawa na Wawel przynosi zaskakujące odkrycie. Jeden z korytarzy Smoczej Jamy wiedzie na brzeg Wisły - niby ten sam, lecz jakiś inny. Przed Bartkiem otwiera się Kraków - ale jakby po drugiej stronie lustra. Wowark, Lewaw - tak nazywają się teraz miejsca, które dotąd nie miały dla Bartka tajemnic. Poznanie ich zagadek będzie wymagało wiele odwagi. Czy warto narażać się na gniew mrocznego władcy Lewawu? Czy chłopiec dowie się prawdy o sobie i swojej rodzinie?

TOMEK W KRAINIE KANGURÓW - Szklarski Alfred (PSS00040)

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników. Książki są lekturą łatwą i atrakcyjną dla chłopców od wielu pokoleń.

W PUSTYNI I PUSZCZY - Sienkiewicz Henryk (PSS00039)

To powieść o przygodach 14-letniego Polaka Stasia i 7-letniej Angielki Nell, którzy zostali porwani. Dzielny chłopiec rozprawia się z porywaczami i wraz ze swą małą towarzyszką i parą czarnych służących wędruje przez afrykańskie bezdroża, przeżywa przygody mrożące krew w żyłach i po wielu miesiącach pełnej niebezpieczeństw podróży dociera z karawaną do swoich. Ta piękna powieść od chwili powstania należy do kanonu polskiej literatury młodzieżowej.

NOWELE I OPOWIADANIA - Prus Bolesław (PSS00038)

Zbiór zawiera najwybitniejsze nowele i opowiadania autora takie jak: "Powracająca fala", "Antek", "Katarynka", "Kamizelka", "Z legend dawnego Egiptu", "Grzechy dzieciństwa", "Michałko".

LOT KOMETY - Onichimowska Anna (PSS00037)

Kometa stara się być na widoku. Ma nadzieję, że Jacek pojawi się ponownie. Chce, aby o nią zabiegał, aby ją kochał, aby mogła go przyciągać i odpychać. Kontynuacja bestsellera &Hera moja miłość.

DUCH STAREJ KAMIENICY - Onichimowska Anna (PSS00036)

To barwna opowieść o niezwykłym mieszkańcu strychu. Maciek nie jest przeciętnym duchem, co pokazuje chociażby jego imię – bardziej odpowiednie dla człowieka niż przybysza z zaświatów. Nie zachowuje się jak na taką postać przystało. Nie lubi straszyć, chce natomiast pomagać ludziom. Dlatego podjął się wypędzenia mrówek faraona, które utrudniają wszystkim życie. Obecność owadów mówiących basem bardzo męczy lokatorów kamienicy, jednak duch nie pozwala zjeść ich swojej przyjaciółce sroce Wiesławie-Joannie. Jakiego podstępu użyje, aby pozbyć się uciążliwych przybyszów? Maciek to duch ludzki: tak samo jak my marznie i choruje, musi dbać o swoją kondycję fizyczną, dlatego się gimnastykuje, m.in. zjeżdżając po poręczy schodów. Czasem chciałby się komuś pożalić, pogrymasić i, gdy jest mu smutno, być pogłaskany po głowie.

DYNASTIA MIZIOŁKÓW - Olech Joanna (PSS00035)

To powieść pisana w formie pamiętnika nastolatka. Kiedy ma się 12 lat, życie nie jest łatwe. Szkoła, ciągłe kłopoty z rodzicami, którzy miewają najdziwniejsze pomysły... A jak się jeszcze zakochasz w takiej na przykład Beacie, która biega szybciej od ciebie i w której kochają się wszyscy chłopcy w klasie (co jest już zupełnie głupie) - to masz pełen komplet problemów. Tymczasem sytuacja jeszcze się pogarsza, kiedy po mieszkaniu grasują Potwory. Miziołek ma w domu dwa: Kaszydło (w wieku przedszkolnym) i Małego Potwora, które połączywszy swoje siły potrafią w jego szkolnych zeszytach wymalować kwiatki lub doprowadzić do innych, jeszcze gorszych katastrof.

MAŁGOSIA CONTRA MAŁGOSIA - Nowacka Ewa (PSS00034)

Małgosia, współczesna nastolatka zostaje przeniesiona za sprawą magii do XVII w. Dworku, zastępując tam swoją rówieśnicę, która z kolei zajmuje jej miejsce. Uruchamia to lawinę śmiesznych pomyłek i dramatycznych nieporozumień.

PAN SAMOCHODZIK I TEMPLARIUSZE - Nienacki Zbigniew (PSS00033)

Książka sensacyjno-przygodowa. Pan Tomasz, nazywany przez wszystkich Panem Samochodzikiem z racji posiadania niezwykłego wehikułu, znawca dzieł sztuki, wraz z zaprzyjaźnioną trójką sympatycznych harcerzy - Wilhelmem Tellem, Wiewiórką i Sokolim Okiem, prowadzi pełne niebezpieczeństw poszukiwania zaginionego Skarbu Templariuszy. Niezwykły samochód-amfibia, ogromna wiedza oraz odwaga i sprawność fizyczna pozwolą całej czwórce wywikłać się z wielu trudnych sytuacji...

SPRĘŻYNA - Musierowicz Małgorzata (PSS00032)

Śmieszna, miła, wzruszająca! Kolejna powieść Małgorzaty Musierowicz odpowiada na pytanie: kto był sprężyną ważnych wydarzeń w rodzinie Borejków? Dalsze losy ulubionych bohaterów, kolejna porcja humoru i ciepła.

BALLADY I ROMANSE - Mickiewicz Adam (PSS00031)

To cykl utworów przełomowych zarówno dla twórczości Mickiewicza, jak i dla naszej całej literatury. Oto bowiem w 1822 r., w I tomie "Poezyj", ukazało się czternaście wierszy niemających żadnego odpowiednika we wcześniejszym piśmiennictwie polskim. Przepojone tajemniczością i magią, zaludnione przez rusałki i czarty, prezentujące ludowy światopogląd i stojące na pograniczu rodzajów literackich - zostały uznane za manifest nowej epoki: romantyzmu.

SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY - Makuszyński Kornel (PSS00030)

Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków.

PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA - Leśmian Bolesław (PSS00029)

Leśmianowski Sindbad to dzielny młodzieniec, który mieszka w Bagdadzie z wujem Tarabukiem - arcyzabawnym i pechowym poetą. Pewnego dnia, zachęcony przez Diabła Morskiego, rozpoczyna pierwszą ze swoich siedmiu niezwykłych morskich podróży, podczas których poznaje magiczne krainy pełne drogocennych skarbów. Zamieszkują je czarodziejskie istoty - czasami wspaniałe, czasami upiorne i przerażające: Konie Morskie, karły-ludożercy, czarownicy, olbrzymi ptak Murumardakos, szalony staruch, wojownicze olbrzymki i zaklęte księżniczki. Sindbad raz bywa w śmiertelnym niebezpieczeństwie, innym razem poznaje uroki życia, rozkoszując się miłością kolejnej poślubionej przez siebie zaczarowanej królewny. Z każdej ze swych wypraw powraca - cudem ocalony - do stęsknionego wuja z nowym bagażem doświadczeń i wspomnień.

CYBERIADA - Lem Stanisław (PSS00028)

Duet ten stanowi parę najlepszych przyjaciół, ale też rywali. Ich spory o miano najlepszego konstruktora przybierały nawet dość brutalne formy (opowiadanie Wielkie lanie). Kiedy nie są oni zajęci konstruowaniem kolejnych wspaniałych mechanizmów, podróżują po Wszechświecie, pomagając potrzebującym. I jakkolwiek są oni opisywani jako dobrzy i praworządni, nie oponują i nie wstydzą się przyjmować hojnych nagród za ich usługi. Oszukani w tej materii nie zawahają się sami ukarać niesłowne osoby.

DZIENNIKI GWIAZDOWE - Lem Stanisław (PSS00027)

Bohaterem jest „kosmiczny wędrowiec” Ijon Tichy, który przemierza międzyplanetarne przestrzenie w poszukiwaniu nowych przygód i doświadczeń. Poznając obce pozaziemskie cywilizacje, styka się z problemami, w których z łatwością dostrzegamy odbicie wynaturzeń naszej ziemskiej cywilizacji. Pełne humoru, błyskotliwe powiastki filozoficzne Lema dostarczają znakomitej rozrywki, lecz zarazem skłaniają do poważnej refleksji nad możliwymi scenariuszami dalszego rozwoju naszego świata.

WYBÓR BAJEK I SATYR - Krasicki Ignacy (PSS00026)

JEŻ - Kotowska Katarzyna (PSS00025)

Historia rodziny chłopca - jeza zabranego z sierocińca do pięknego domu, w którym rodzice od dawna czekali na dziecko. Chłopiec, początkowo najeżony kolcami nieufności, stopniowo oswaja się z nowa rodziną i miejscem, wraz z upływającym czasem gubiąc coraz więcej kłujących kolców. Mądra opowieść o tym, jak miłość i cierpliwość potrafi pokonać przeciwności i wyleczyć głębokie rany.

ZWIERZOCZŁEKOUPIÓR - Konwicki Tadeusz (PSS00024) 

Książka powstała z rozgoryczenia sytuacją po Marcu ’68 i nagonce antyinteligenckiej, w której wyniku z kraju wyemigrowali masowo obywatele pochodzenia żydowskiego. Konwicki opisuje w niej losy Piotrka z zapyziałej PRL-owskiej Warszawy, któremu nie daje spokoju zwierzoczłekoupiór, nawiedzający go w snach. To jego najgorsze lęki i zmartwienia dają o sobie znać. Prawda jest taka – każdy z nas ma takiego zwierza u boku, a w czasach, kiedy Konwicki tworzył tę fabułę, każdy miał ich jeszcze więcej. Na tych frustracjach dziecka historia się jednak nie kończy. Szarzyzna codzienności skontrastowana jest w końcu z podróżami po nierealnych światach, po których oprowadza chłopca dog Sebastian, zwierzęcy filozof. Razem przemieszczają się też na teren przedwojennej Wileńszczyzny, gdzie młody bohater spotyka miłość swojego życia. Konwicki umieścił w swej opowieści różne, czasem bardzo niecenzuralne uwagi – choćby pod adresem Władysława Gomułki – skrupulatnie przez cenzurę wykreślane. Dziś zostały one wreszcie odtworzone i zamieszczone w tym wydaniu.

FRASZKI, PIEŚNI, TRENY - Kochanowski Jan (PSS00023)

Zbiór zawiera fraszki, pieśni, oraz cykl Trenów. Wyłania się z nich sylwetka największego poety polskiego renesansu: dworzanina, filozofa, artysty, mężczyzny, cierpiącego po stracie dziecka ojca, wątpiącego w sens życia chrześcijanina, zatroskanego o dobro Rzeczypospolitej patrioty. Bogactwo uczuć, różnorodność refleksji i ich zadziwiająca aktualność poruszają do dziś wielbicieli kunsztu tego, który już przed czterema wiekami przewidywał trafnie: "Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony (...) nie umrę”.

KACPERIADA OPOWIADANIA DLA ŁOBUZÓW I NIE TYLKO - Kasdepke Grzegorz (PSS00022)

Kacper, mały bystry chłopczyk o łobuzowatym spojrzeniu i jego mądry tata, przeżywają razem wiele przygód. Wszystkie kłopoty starają się rozwiązać samodzielnie. Kilkanaście opowiadań o ich tarapatach przedstawiamy Wam w książce Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko.

KAMIENIE NA SZANIEC - Kamiński Aleksander (PSS00021)

Aleksander Kamiński ukazuje losy Polaków walczących nie tylko z hitlerowcami, ale także z przestraszonym narodem, który podporządkowuje się najeźdźcy. Losy młodych Polaków ukazujące ich odwagę, prawdziwe znaczenie słowa przyjaźń i patriotyzm ukazane zostały w sposób zapierający dech w piersiach..

TEN OBCY - Jurgielewiczowa Irena (PSS00020)

Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na "ich" wyspie obcego, potrzebującego pomocy chłopaka. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę...

DO PIERWSZEJ KRWI - Gortat Grzegorz (PSS00019)

Jest to powieść o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku ,XXI wieku. Przedstawia wycinek naszej rzeczywistości, w której kult pieniądza i kult pięści powoli awansują do rangi postaw akceptowanych przez społeczeństwo. To zarazem powieść o dosłownie rozumianej „inności", ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce. Przede wszystkim jednak książka ta stanowi przestrogę przed dzieleniem świata na „nasz" i „obcy" - w takim świecie „wrogiem" można łatwo nazwać zarówno imigranta z Wietnamu i Afryki, jak i kibica „nie mojej" drużyny czy mieszkańca innej dzielnicy.

HISTORIA ŻÓŁTEJ CIŻEMKI - Domańska Antonina (PSS00018)

To powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w drugiej połowie XV wieku, w czasie panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Książka opisuje liczne przygody Wawrzusia Skowronka, utalentowanego chłopca pochodzącego z małej wsi Poręba. Ciekawa fabuła oparta o wydarzenia historyczne, liczne zwroty akcji oraz ciekawa adaptacja muzyczna i aktorska czynią nagranie ciekawym nie tylko dla najmłodszych słuchaczy

CO TAM U CIUMKÓW? - Beręsewicz Paweł (PSS00017)

Ciumkowie to wbrew pozorom nie żadne dziwaczne stwory. To po prostu mama, tata, Grzesiek i Kaśka.

 Mama kocha tatę, tata kocha mamę, tata i mama kochają kaśkę i Grześka, Kaśka i Grzesiek kochają tatę i mamę. Grzesiek i Kaśka kochają się nawzajem (awykle), a to tego dochodzi jeszcze Burek! Zdziwicie się, ile ciekawych rzeczy może się zdarzyć w kochającej rodzinie.

DOM OŚMIU TAJEMNIC - Bardijewska Liliana (PSS00016)

Dorosły, Dorosła i Chłopak – nowi w mieście – wprowadzają się do starej, podniszczonej kamienicy, która jednak nosi ślady bogatej przeszłości. Po przeciwnej stronie ulicy rozpoczyna się budowa nowoczesnego apartamentowca, która stare domy obserwują z niepokojem i odrobina zazdrości. Jednak to nie tu, a w starej kamienicy Chłopak przeżyje nieoczekiwane, tajemnicze, niezwykłe przygody, przenosząc się w czasie i poznając historię domu i jego dawnych mieszkańców.

ŚWIECA NA WIETRZE. KSIĘGA MERLINA T.H. White (PSS0096)

Legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu inspirowała wielu znakomitych autorów. Ta piękna opowieść, w której magia przeplata się z legendą i historią, będzie prawdziwą ucztą dla czytelnika.

RYCERZ SPOD CIEMNEJ GWIAZDY T.H. White (PSS00095) 

Król Artur, pod nieobecność Merlina, realizuje swój wielki plan założenia rycerskiego bractwa Rycerzy Okrągłego Stołu i z jego pomocą wprowadzenia pokoju w królestwie i na całym świecie. W zamku Camelot pojawiają się wspaniali rycerze, jednak wcale nie są tak bez skazy, jak by nam się wydawało. Kłotniom i swarom nie ma końca, a przodują w nich przede wszystkim synowie królowej Morgause oraz nieślubny syn Artura – Mordred. Na dworze pojawia się niezwyciężony sir Lancelot, a dzieje miłosnego trójkąta Artur – Ginewra – Lancelot przesądzą los wielu rycerskich żywotów. I los bractwa. Artur, w poszukiwaniu zajęcia dla swych rycerzy, wysyła ich z misją odnalezienia świętego Graala. Kto dostąpi zaszczytu jego odnalezienia? Spróbuje wielu, uda się nielicznym…

MIECZ DLA KRÓLA. WIEDŹMA Z LASU T.H. White (PSS00094)

 Legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu inspirowała wielu znakomitych autorów. Ta piękna opowieść, w której magia przeplata się z legendą i historią, będzie prawdziwą ucztą dla czytelnika

MARIA ANTONINA KSIĘŻNICZKA Z WERSALU Kathryn Lasky (PSS00093)

 Maria Antonina już w wieku trzynastu lat przygotowywana była do małżeństwa z Ludwikiem XVI. Ich ślub łączył ze sobą dwa najznakomitsze europejskie rody dynastyczne: Habsburgów i Burbonów. Zanim to nastąpiło, księżniczka musiała sprostać wielu zadaniom - nauczyć się tańca francuskiego, poznać ulubione rozrywki dworu w Wersalu... Dla współczesnej nastolatki jest to doskonała okazja, aby przenieść się do epoki, w której przywiązywanie wagi do wytwornych strojów, fryzur osiągnęło szczyty śmieszności.

KLEOPATRA VII CÓRKA NILU Kristiana Gregory (PSS00092)

 Książka rozpoczyna się, gdy księżniczka ma zaledwie 12 lat, natomiast kończy, gdy ma 14 i dopiero wchodzi w dorosłość. Autorka przedstawia nam młodą, inteligentną, bardzo dojrzałą jak na swój wiek dziewczynkę. Akcja rozgrywa się po części w Egipcie, po części w Rzymie.

ANASTAZJA OSTATNIA WIELKA KSIĘŻNICZKA Carolyn Meyer (PSS00091)

Anastazja, córka cara Rosji - Mikołaja II, zaczyna prowadzić pamiętnik w wieku lat 13. Opisuje swoje nudne życie, w kórym nic się nie dzieje. To się jednak zmienia, bo wybucha wojna. Anastazja jest za młoda, żeby cokolwiek robić, więc przygląda się wszystkiemu z boku. Widzi, jak coraz więcej żołnierzy przybywa do szpitali zorganizowanych przez jej matkę, carycę Aleksandrę, zauważa brak artykułów spożywczych, mimo że ona sama nie odczuwa na początku ich braku. Ale to jest dopiero poczatek koszmaru. Kiedy jej ojciec abdykuje, carska rodzina musi przenieść się na Syberię.

IZABELA KLEJNOT KASTYLII Carolyn Meyer (PSS00090)

 Tym razem poznajemy losy Izabeli I Katolickiej, królowej kastylijskiej i aragońskiej. Jej młodość nie upływała na zabawie. Rozbito jej rodzinę i skazano na banicję. Jednak ta tragedia nie przeszkodziła Izabeli osiąść na tronie. Bohaterka pamiętnika odznacza się ogromną mądrością, hartem ducha i zainteresowaniem żeglugą. To ona już jako monarchini wyraziła zgodę i wyłożyła pieniądze na podróż Kolumba do Nowego Świata.
Książka pozwala młodemu czytelnikowi odbyć interesującą podróż do przeszłości. Na końcu zamieszczono reprodukcje, drzewo genealogiczne rodu Izabeli oraz mapy Hiszpanii.

WIKTORIA MAJOWY KWIAT BRYTANII Anna Kirwan (PSS00089)

 Wiktoria już jako dziewczynka przejawiała cechy, które pomogły jej rządzić państwem: była szlachetna i odważna, a zarazem uparta. Została królową jako nastolatka i panowała przez 64 lata, do 1901 roku! Za jej życia Wielka Brytania stała się największą potęgą przemysłową i kolonialną świata. To właśnie wtedy, z racji posiadłości na wszystkich kontynentach, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim...

KAIULANI KSIĘŻNICZKA LUDU Ellen Emerson White (PSS00088)

 Tym razem śledzimy losy księżniczki Wiktorii Kaiulani Cleghorn, następczyni tronu Hawajów. Bohaterka opowiada o codziennym życiu w Honolulu - przywilejach członków rodu królewskiego, spotkaniach towarzyskich, ulubionych zajęciach. Z estymą przedstawia znajomość z pisarzem Robertem L. Stevensonem, który zaimponował jej inteligencją. Wiktoria potrafi pogodzić się z opuszczeniem ojczyzny i wyjazdem do obcego państwa, by stać się światłą królową. Kiedy dochodzi na Hawajach do obalenia monarchii przez amerykańskich biznesmenów, czternastoletnia Kaiulani nie waha się apelować w tej sprawie do samego prezydenta.

OPOWIEŚCI Z AVONLEA – Lucy Maud Montgomery (PSS00079)

 Dwanaście dowcipnych i poruszających opowiadań rozgrywających się na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie dorastała Ania Shirley. Tym razem nie tylko Ania będzie główną bohaterką. Swoje pięć minut otrzymają inni mieszkańcy Avonlea. Wszystkich ich łączy jedno: tęsknota za prawdziwą miłością.

RILLA ZE ZŁOTEGO BRZEGU – Lucy Maud Montgomery (PSS00078)

Dzieci Ani i Gilberta są już dorosłe: kształcą się, zaręczają, myślą o pracy. Za wyjątkiem ślicznej Rilli, która myśli jedynie o rozrywkach i wiedzie beztroskie życie w Złotym Brzegu. Ale i Rilla będzie musiała zmierzyć się z odpowiedzialnością, gdy świat pogrąży się w wojnie, jej bracia i ukochany Kenneth wyruszą na front, a jej samej przyjdzie się zaopiekować pewnym niemowlakiem przyniesionym do domu państwa Blythe w wazie od zupy...
Ostatni tom przygód rodziny Blythe''ów i ich przyjaciół to wzruszająca historia o miłości, poświęceniu, odwadze i dojrzewaniu, w której jak zwykle pojawi się grono naszych ulubionych bohaterów, ale także całkiem nowe postaci.

DOLINA TĘCZY – Lucy Maud Montgomery (PSS00077)

 Tym razem jest to opowieść o sześciorgu dzieciach Ani i o ich przyjaciołach.
Na plebanię przybywa nowy pastor, wdowiec z czwórką dzieci. Faith, Una, Carol i Jerry szybko zaprzyjaźniają się z dziećmi ze Złotego Brzegu. Pewnego dnia odnajdują też całkiem przypadkowo małą uciekinierkę, Mary Vance - osobę o zaskakującej osobowości.
Dolina Tęczy to opis dzieciństwa, społeczeństwa wiejskiego i przygód 11-letnich dzieci. Książka z całą pewnością godna polecenia.

ANIA ZE ZŁOTEGO BRZEGU– Lucy Maud Montgomery (PSS00076)

W "Ani ze Złotego Brzegu" poznajemy nową Anię, w nowej roli. Jej życie rodzinne, wątpliwości i troski związane z codziennym życiem i rutyną. Ania i Gilbert doświadczają mały kryzys małżeński. Poznajemy także jej dzieci i ich rozterki, przygody i kłopoty. Ani udało się stworzyć przytulny, przemiły, rodzinny dom w Złotym Brzegu, choć początkowo Ania miała wiele wątpliwości co do nowego miejsca zamieszkania.  Zwierzyła się o tym Dianie, gdy krótko gościła na Zielonym Wzgórzu, w swoim ukochanym Avonlea.

WYMARZONY DOM ANI– Lucy Maud Montgomery (PSS00075)

 To kolejna czarująca powieść z cyklu o rudowłosej dziewczynie, która, choć jest dorosła, nie straciła dziecięcego ducha. Właśnie ujmujący charakter Ani sprawia, że od lat bohaterka Lucy Maud Montgomery pozostaje ulubienicą tysięcy młodych czytelniczek, które zaczytują się w jej przygodach i wraz z nią przeżywają zmienne koleje losu.

ANIA Z SZUMIĄCYCH TOPOLI – Lucy Maud Montgomery (PSS00074)

IV część sagi o piegowatej Ani Shirley. Nie jest już ona dziewczynką a dorosłą kobietą, która niedawno ukończyła uniwersytet i zdobyła tytuł magistra nauk humanistycznych. Otrzymuje ona posadę nauczycielki w Summerside. Zaręczona z Gilbertem musi poczekać jeszcze kilka lat, aż ten skończy wymarzoną medycynę. Ania nie traci jednak pogody ducha - w książce znajdziemy jej kolejne perypetie oraz wiele ciepła, które z pewnością odmieni długie, zimowe wieczory. Nie zabraknie również starych, dobrych przyjaciół z Zielonego Wzgórza: Maryli, pani Linde, Diany oraz rezolutnych bliźniaków: Toli i Tadzia.

ANIA NA UNIWERSYTECIE– Lucy Maud Montgomery (PSS00073)

Ania Shirley rozpoczyna naukę na uniwersytecie w Redmond. Mimo początkowych wątpliwości i tęsknoty za dawnym życiem z Avonlea, szybko przystosowuje się do nowego otoczenia, zyskuje przyjaciół i odnosi sukcesy na uczelni. W książce pojawiają się nowi bohaterowi m.in. Robert Gardner, adorator Ani. W tej części poznajemy życiowe decyzje nie tylko głównej bohaterki, ale również innych postaci z Avonlea. Książka emanuje ciepłem i optymizmem. Choć Ania tak szybko staje się dorosła, nie traci nic ze swojego uroku, a jej przygody czyta się z zapartym tchem.

ANIA Z AVONLEA– Lucy Maud Montgomery (PSS00072)

Ania powraca do Avonlea, by uczyć w tamtejszej szkole. Szybko okazuje się jednak, że praca nauczyciela to prawdziwe wyzwanie. Świeże upieczona nauczycielka będzie musiała zaskarbić sobie sympatię podopiecznych - a są wśród nich urwisy, złośliwcy i fajtłapy... Na szczęście zdarzają się i bratnie dusze. Ania nawiązuje nowe przyjaźnie, popada w nowe tarapaty i zaczyna zdawać sobie sprawę, że coraz bardziej zależy jej na pewnym chłopaku.

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA– Lucy Maud Montgomery (PSS00070)

 Nie dość, że trafiła na Zielone Wzgórze przez przypadek... Nie dość, że ma ognistorude włosy i całą masę piegów... Nie dość, że posiada niezrównaną wyobraźnię... To jeszcze do tego wszystkiego ma niesamowity talent do wpadania w kłopoty!
Czy słyszeliście kiedyś o osobie, która przefarbowała włosy na zielono, pomyliła sok malinowy z winem albo omal się nie utopiła podczas zabawy w teatr? Nie? W takim razie poczytajcie o Ani - z nią nie sposób się nudzić! Na Zielonym Wzgórzu rozpoczyna się historia rudowłosej Ani Shirley, która tutaj odnajduje swój prawdziwy dom. Niesforna, impulsywna, a jednocześnie obdarzona niepospolitą fantazją Ania nieustannie popada w przeróżne tarapaty i wciąż obiecuje sobie, że już nigdy więcej... aż do następnego razu.

ANGIELSKIE RÓŻYCZKI – Madonna Ritchie (PSS00069)

Pierwsza z pięciu książek Madonny dla dzieci w każdym wieku - nawet tych dorosłych. Angielskie różyczki to opowieść o czterech jedenastoletnich dziewczynkach: Nicole, Amy, Charlotte i Grace, które są najlepszymi przyjaciółkami. "Można by powiedzieć, że są jak papużki nierozłączki" i "odrobinę zazdroszczą innej dziewczynce z sąsiedztwa" - ślicznej Binah, której, wydawałoby się idealne życie sprawia, że "zielenieją z zazdrości". Jednak, kiedy pulchna, uwielbiająca pumpernikiel wróżka zabiera je w magiczną podróż, zdają sobie sprawę, jak bardzo rzeczywistość różni się od wyobrażeń. Pisząc tę książkę, Madonna przywołała jedno ze swoich wspomnień z dzieciństwa. Opowiada: "jako dziecko byłam zawistna wobec innych dziewczynek, zazdrościłam im wielu rzeczy; tego, że miały matki, że były ładniejsze lub bogatsze. Dopiero kiedy dorośniesz, zdajesz sobie sprawę, że pielęgnowanie takich uczuć to tylko strata czasu".

MARRY POPPINS NA ULICY CZERWŚNIWEJ P.L. Travers (PSS00087) 

Legendarna niania, kochana przez kolejne pokolenia czytelników, Mary Poppins powraca! W kolejnym, piątym już tomiku raz jeszcze odwiedzimy ulicę Czereśniową, na której mieszka rodzina Banksów i udamy się w magiczną podróż do krainy wyobraźni. W Noc Świętojańską z rozgwieżdżonego nieba zstępuje Orion, a rygorystyczny Dozorca zaczyna wierzyć w magiczną moc czerwcowej nocy i krocząc do tyłu poszukuje swojej miłości. Książka w nowym tłumaczeniu Stanisława Kroszczyńskiego z oryginalnymi ilustracjami Mary Shepard.

MARRY POPPINS W PARKU P.L. Travers (PSS00086)

Przygody opisane w tej książce należy zaliczyć do przygód, jakie działy się w czasie trzech bytności Mary Poppins w domu państwa Banks. Należy to koniecznie podać do wiadomości każdego, kto by sądził, że miały one miejsce podczas czwartego powrotu Mary na ulicę Czereśniową. Mary nie może przecież przychodzić bez końca. Poza tym nie trzeba zapominać, że trzy jest szczęśliwą liczbą. Ci którzy znają się już z Mary Poppins, zapoznali się z wielu innymi postaciami, które w tej książce występują. A ci, którzy ich nie znają, a chcą zapoznać się z nimi bliżej - znajdą je w poprzednich tomach."

MARRY POPPINS OTWIERA DRZWI P.L. Travers (PSS00085)

Trzeci tom sławnego cyklu Pameli Travers o niezwykłej guwernantce. Seria o Mary Poppins należy do kanonu literatury dziecięcej. Nowe wydanie, w twardej oprawie, w tłumaczeniu Ireny Tuwim, opatrzone oryginalnymi ilustracjami Mary Shepard. Ponadczasowa, urzekająca opowieść o sile wyobraźni, która pozwala przekroczyć granice rzeczywistości.

 MARY POPPINS - P.L. Travers (PSS00084)

Jak wygląda wymarzona niania? Dla Michasia, Janeczki i Bliźniąt nie ma to wielkiego znaczenia. O wiele istotniejsze jest to, by miała w sobie to coś, coś, co zamienia każdy szary dzień w wizytę w wesołym miasteczku. W pewne wietrzne popołudnie do domu państwa Banks przybywa niezwykły gość. Przez okno jadalni dzieci widzą postać w wielkim kapeluszu, z dywanikową torbą i parasolem o rączce w kształcie papuziej głowy – to Mary Poppins, nowa guwernantka.
Nie jest specjalnie miła, wręcz przeciwnie. Jest oschła, niesympatyczna, apodyktyczna i nie znosi sprzeciwu, a na domiar złego jej próżność jest wprost niewyobrażalna. Ale jedynie ona potrafi jednym gestem otworzyć drzwi do krainy wyobraźni, zamienić rzeczywistość w wielobarwne przedstawienie. W jej torbie mieści się niemalże cały świat, potrafi ślizgać się po poręczy – w górę i ma przy sobie syrop, który każdego wieczoru wygląda inaczej, jednak zawsze wspaniale smakuje... Dzięki niej Michaś, Janeczka i Bliźnięta przeżyją mnóstwo fantastycznych przygód, z których zaczynający się od tortu podwieczorek pod sufitem wcale nie jest najbardziej zaskakujący!

POLLYANNA DORASTA – Eleanor H. Porter (PSS00083) 

Dalsze losy Pollyanny, dziewczynki, której pogoda ducha, radość życia i niezwykła umiejętność dostrzegania we wszystkim dobrych stron stanowią prawdziwy balsam dla otaczających ją ludzi. Mijają lata i Pollyanna z pogodnego dziecka zmienia się w uroczą dziewczynę. Jednocześnie musi radzić sobie z problemami, które niesie los. Niesie on jednak również niespodzianki, a największą z nich okazuje się miłość...

POLLYANNA – Eleanor H. Porter (pss00082)

Czy w obliczu niepowodzeń, przykrości i zmartwień można zachować uśmiech i pogodę ducha? To z pewnością niełatwe, ale jeśli spróbujemy spojrzeć oczami Pollyanny, okazuje się całkiem możliwe, a życie nabiera wtedy blasku, każdy dzień przynosi zadowolenie i radość. Pollyanna po śmierci ojca przybywa do domu oschłej, surowej ciotki. Uśmiechem, wewnętrzną pogodą, niezwykłą umiejętnością dostrzegania we wszystkim jasnych stron zdobywa powszechna sympatię, a jej słynna „gra w zadowolenie” odmienia los wielu ludzi w miasteczku. Dzieje Pollyanny to historia dziewczynki, która dobrocią, promienną radością i optymizmem zmienia otaczający ją świat. Jednocześnie jest to pewien sposób na życie, który okazuje się nader prosty: być dobrym i dostrzegać dobro w innych.

PATTY – Jean Webster (PSS00081)

Patty, pełna radości i wyjątkowo niesforna wychowanka pensji dla dobrze ułożonych panien, przysparza swoim surowym opiekunom nieustannych kłopotów. ale nawet najbardziej szalone i zdumiewające przedsięwzięcia, jakie podejmuje, są nie tylko zabawne, ale, co ważniejsze, wielu osobom przynoszą pociechę, spokój, a nawet szczęście.

TAJEMNICZY OPIEKUN – Jean Webster (PSS00080)

 Oto historia siedemnastoletniej Agaty Abbott, wychowanki domu sierot, którą spotyka niespodziewany uśmiech losu. Jeden ze stałych opiekunów ochronki postanawia sfinansować dalszą naukę Agaty, zastrzegając sobie wszakże pełną anonimowość. Aga ma tylko regularnie pisać do niego listy. Książka stanowi właśnie zbiór owych listów pełnych humoru, pogodnych i serdecznych. Tajemniczy opiekun nie do końca pozostaje „tajemniczy”, rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i niespodziewane. Powieść ta napisana wiele lat temu, bawi i wzrusza również dzisiaj.

WAKACJE Z DUCHAMI - Bahdaj Adam (PSS00015)

 Praca detektywa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Trzeba przemóc drżenie kolan i tropić złodziei także późną nocą. Ćwiczyć umiejętność dedukcji nawet podczas deseru. Przejrzeć czyjeś notatki jak poranną gazetę i nie przejmować się cieniem, który od tygodnia snuje się za nami, także po zmierzchu. Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem... Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!